Bydlení budoucnosti – měl Einstein pravdu?

Solární střecha. Zdroj Tesla.com

 

Albert Einstein kdysi řekl: „Proč nám skvělá technika, která šetří práci a usnadňuje život, dosud přinesla tak málo štěstí? “

Odpověď je prostá: protože jsme se jí nenaučili rozumně užívat. To dnes již, ale dávno neplatí a tvořivé lidstvo prožívá něco, co by se dalo nazvat „technickou revolucí.“ Spotřebiče, které budou komunikovat mezi sebou a bude možné je ovládat pomocí smartphonu nebo tabletu? Kuchyňský stůl, který nabídne přístup k dennímu tisku nebo receptům vašich oblíbených kuchařů? Chladnička, která dělí potraviny podle doby skladování nebo dokáže upozornit na expirující datum spotřeby? Pračka, která rozpozná závadu a sama informuje servis? Tyto technické vychytávky se nám před několika lety jevily jako nereálné, ale dnes jsou již samozřejmostí nejedné domácnosti. Pomalu se dostáváme do doby, kdy chytré spotřebiče nejsou jen výsadou bohatých, ale dostávají se i mezi širší okruh lidí.

Zajímavá studie

Studie, kterou za rok 2015 provedla renomovaná švédská agentura Berg Insight uvádí, že Evropa měla 6,6 milionů chytrých domácností. Nicméně očekávání jsou ke „starému kontinentu“ velice optimistické. Podle nich bude mít na konci roku 2020 chytrou domácnosti kolem 45 milionů lidí, čili téměř stejný počet jako v Severní Americe (46 milionů uživatelů).

Ostrovní dům = dům na ostrově?

Člověk je tvor zvídavý a inovativní. Tudíž se dá očekávat přísun nových nápadů, technologií a dalších vylepšení. Ty jdou ale ruku v ruce s dalšími finančními náklady spojené s výstavbou, implementací a především energií. Řešením mohou být energeticky soběstačné neboli tzv. „ostrovní“ domy. Tedy domy, které produkují vlastní elektrickou energii (např. pomocí solárních panelů) nebo obydlí, která jsou vybavena vlastní čističkou odpadních vod, mají vlastní skleník pro pěstování ovoce a zeleniny atd. (zajímavý dokument na toto téma se jmenuje Architekt odpadu). Největší devizou tohoto domu je ovšem, jak už název vypovídá, energetická soběstačnost. Americký podnikatel a zakladatel společnosti Tesla, Elon Musk v minulém roce představil solární panely zabudované ve střešních taškách. Naše střechy by tedy v budoucnosti nemusely „hyzdit“ velká, černá „monstra“ v podobě solárních panelů, jak je známe dnes.

Je libo trochu zdravého bydlení?

Na pomyslné stejné louce stojí vedle energeticky soběstačného domu dům pasivní. Jeho hlavním devizou však jsou zdravotní benefity. Některými z nich jsou například:

  • vyšší úroveň života
  • nízké náklady na energie
  • neustálý přívod čerstvého vzduchu
  • tepelná vyváženost ve všech ročních obdobích

Může se zdát, že pořizovací cena takového domu musí být mnohonásobně vyšší, ale není tomu tak. Náklady na stavbu takového obydlí jsou přibližně o 10-15% vyšší než u běžného domu. Ušetřit se dá například na přípojkách sítí, technologii ústředního vytápění apod. Nic z toho ve vašem potencionálním hnízdečku lásky nebudete potřebovat. Výhoda takového bydlení je tedy naprosto zjevná.

Albert Einstein se zmýlil

Lidská hlava produkuje denně několik tisíc myšlenek a nápadů a i když se uchytí jen málo z nich, je zajímavé pozorovat, jaké výsledky přinášejí. Je mi tedy líto, Alberte Einsteine. Mýlil jste se. Krásně jste se mýlil.

Nebo si myslíte něco jiného? Napište nám to do komentářů.

Podobné články: